Torzia žalúdka

Zek je 10 ročný veľký salašnícky pes,ktorý prišiel do našej ambulancie vo večerných hodinách s príznakmi  ťažkého dýchania, zväčšeného  objemu brucha , kolapsu obehového systému a neúspešnej snahy o zvracanie /prípadne zvracanie len bielej ,napenenej tekutiny-slín,ktoré neprešli do žalúdka/. Tympanický  poklep brušnej dutiny neveštil nič dobré a RTG len potvrdilo naše obavy , že  ide o syndrom GDV: gastric dilatation – volvulus, torziu žalúdka .Zek mal šťastie, že si jeho panička všimla, že sa niečo deje a neodkladne vyhľadala veterinárnu pomoc.V prípade tohoto ochorenia hrá čas veľmi významnú úlohu,čo sa týka šance psa na prežitie. Úmrtnosť sa pohybuje okolo 30-33%.Po stanovení diagnózy sme museli bojovať na viacerých frontoch zároveň.Zahájiť protišokovú terapiu, aj zvládnuť dekompresiu žalúdka.Počas operačného zákroku sme museli urobiť gastrotomiu /otvoriť žalúdok/,nakoľko sa v ňom nachádzalo veľké množstvo zažitiny spolu s cudzím predmetom-pravdepodobne väčším kusom zhltnutej ,sušenej kože. Našťastie nebola nekrotická stena žalúdka,ani poškodená slezina.Po repozícii žalúdka sme spravili gastropexiu /prišitie žalúdka o brušnú stenu/,ktorá význame znižuje riziko recidívy z 45-60% na 12-24%.Pri tomto ochorení ešte úspešným dokončením operácie nie je nič vyhraté.Treba ešte zvládnuť následky šoku, hypoxie /nedokrvenia/ orgánov, metabolickú acidózu, endotoxémiu, časté srdečné arytmie…Zek je ale veľký bojovník a všetky tieto nástrahy výborne zvládol.Po infúziách prešiel na špeciálnu dietu , ktorá mu veľmi chutila a dnes už žerie svoje superprémiové granule.Pri vyberaní stehov mu bolo očividne lepšie, lebo si už nenechal len tak všetko “páčiť”,ako v čase, keď mu bolo najhoršie.

     Časté dotaz na tému torzie žalúdka  smerujú na príčiny jej vzniku.Torzia je typická pre veľké a gigantické plemenách s hlbokým hrudníkom a torzia je doslova nočnou morou majiteľov a veľmi často býva príčinou úmrtia psa. . U stredných a malých plemien sa dilatácia a torzia žalúdka vyskytuje len veľmi zriedkavo. Častou príčinou torzie býva preplnenie žalúdka po zožratí veľkého množstva potravy a jeho prípadnom zapití veľkým množstvom vody, skŕmenie skvaseného, alebo ľahko kvasiaceho žrádla (napr. polievky, zeleniny, ovocia,lacných a nekvalitných granulí s vysokým obsahom obilnín) a následná, často neprimeraná fyzická záťaž, čo však nie je podmienkou.Nežiadúce je aj pahltné žranie ,spojené s nahltaním veľkého množstva vzduchu.

     Ako torzii predchádzať? Bohužiaľ, aj keď budete dodržiavať všetky odporúčania, nezaručí vám to, že váš pes torziu nedostane. Pri dodržaní určitých pravidel ale môžete percentuálne riziko mnohonásobne zmenšiť.Veľké plemená krmte 2-3krát denne. Zožerú tak menšie množstvo potravy na jeden krát a žerú menej hltavo. Novinkou na trhu sú „spomalovacie“ misky, ktoré  nedovolia  psovi žrať pahltne. Môžete ich kúpiť za super ceny v našej predajni.Po kŕmení doprajte svojmu psovi pokoj, maximálne ho zoberte na ľahkú prechádzku. Ak nie je s vami v byte, pred spaním ho ešte zkontrolujte. Kŕmte kvalitné. superprémiové granule pre veľké plemená . Majú väčšinou veľký tvar,ktorý prinúti psa kúsať a nie hltať.Superprémiová rada krmív neobsahuje obiloviny,ktoré rýchlo kvasia ,má veľmi dobrú stráviteľnosť a tak stačí menšie množství granulí, ktoré tak nezaplnia objem žalúdka. Alebo dávajte dobre stráviteľnú, domácu stravu, bez ľahko kvasiacich zložiek,alebo veľkých, zle stráviteľných kusov.